ЗВУКОРЕЖИСЕР
Презентація професії.
Звукорежисер (від фр. Régisseur, від лат. Rego - керую) - це фахівець, який відповідає за звукове оформлення фільму, теле-, радіопередачі або шоу.
Звукорежисер - одна з ключових професій в кіно, на телебаченні, в шоу-бізнесі. У цій професії творча сторона поєднується з технічної.
Звукорежисера іноді плутають зі звукооператором. Однак головне завдання звукооператора - якість звуку і його збалансованість. А у звукорежисера завдання значно ширше. Він не тільки відповідає за якість звукового ряду, але і працює над його драматургією, над створенням звукових образів. Звукоряд (фонограма) повинен відповідати сценарію і режисерського задуму.
Зміст діяльності.
Працюючи в кіно, звукорежисер, бере участь в розробці режисерського сценарію, розробляє концепцію звуку, управляє процесом мовного озвучування (актори біля мікрофона озвучують своїх героїв, вимовляють закадровий текст і т.п.), вибирає і записує шуми, що відповідають тому, що відбувається на екрані , обробляє їх.
В арсеналі досвідченого звукорежисера є безліч вже записаних шумів - від дзюрчання струмка до ударів брухту по заледенелой дорозі. Але зазвичай безпосередньо під час озвучення він записує так звані синхронні шуми, імітує звучання відбувається на екрані. Наприклад, на екрані герой тікає від погоні по купі гравію. Як зобразити прямо в студії звуки кроків по гравію? У звукорежисера є на цей рахунок свої хитрощі. Наприклад, можна принести в студію трохи гравію і крокувати по ньому синхронно з людиною на екрані.
Для імітації звуків в студіях спеціально зберігаються матеріали різної фактури: паркет, асфальт, камені, очерет та ін. Там же зберігаються предмети, що видають різні звуки. Наприклад, двері з різних матеріалів - кожна з них скрипить по-своєму. І звичайно, в гарній студії обов'язково є пристосування для створення звукових ефектів: ефект порожньої кімнати, луни та ін.
В процесі озвучення звукорежисер контролює синхронність звуку і зображення, керує монтажем звуку. Коли всі елементи звукоряду готові, він займається їх зведенням, тобто перезаписує вихідні елементи звукоряду в єдину фонограму.
Звукорежисер підпорядковується звуковий цех, в якому, зокрема, працюють звукооператор, мікрофонний оператор (управляє мікрофонами в процесі зйомки), монтажер звуку.
Самі звукорежисери зізнаються, що вибравши цю професію, ти неминуче звикаєш прислухатися до звуків навколишнього світу, запам'ятовувати їх. Це розвиває особливу чуття на справжність звуку, без якого складно домогтися якісного озвучування.
У мистецтві кіно звукове рішення фільму розглядається як художній твір. І робота звукорежисера відзначається особливими преміями на кінофестивалях.
Наприклад, знаменитий фільм «Матриця» у 2000 році отримав Премію Британської кіноакадемії за кращий звук, і відразу двох «Оскарів»: в номінаціях «Кращий звукорежисер» і «Кращий звук». На радіо і телебаченні звукорежисер розробляє звукове оформлення передач, анонсів, заставок. Він також працює на трансляціях різних подій, ток-шоу, новин та ін. В прямому ефірі. На телебаченні це означає постійну роботу в команді. Звукорежисер виконує вказівки режисера програми і знаходиться в контакті з лінійним монтажером, зі звукотехніки, телеоператором, редактором, продюсером. На телебаченні звукорежисер може також брати участь в створенні фільмів, телеспектаклів.
Звукорежисер в театрі, на концертних майданчиках займається звуковим оформленням дійства, також застосовуючи різні музичні твори, шуми тощо. Він розробляє разом з режисером концепцію цього оформлення і втілює її в життя. А під час представлення стежить за якістю звуку і своєчасністю подачі.
Область використання професії.
Звукорежисер може працювати в кіно, на телебаченні, на радіо, в театрах, будинках культури, концертних залах, студіях звукозапису.
Вимоги до індивідуальних особливостей спеціаліста.
Професія звукорежисер передбачає музикальність, художнє сприйняття і уяву, хороший слух, хорошу пам'ять на звуки, здатність освоювати технічні пристосування для запису і обробки звуку. Також необхідно володіти музичної і професійної ерудицією і прагненням постійно поповнювати знання в техніці і відстежувати творчі знахідки своїх колег.
Вимоги до знань і умінь спеціаліста.
Звукорежисер повинен володіти технологією запису і обробки звуку, вміти користуватися технічними засобами (цифровими і аналоговими). Зокрема потрібно знати технологію зйомок і подальшого озвучування, правила розстановки мікрофонів. Звукорежисер повинен розуміти фізику звуку, а також акустичні характеристики різних приміщень, предметів, інструментів - в залежності від місця роботи. Наприклад, для роботи з музичним оркестром, потрібно добре знати особливості звучання різних інструментів (висоту, спрямованість, силу звуку), щоб правильно розставити мікрофони на сцен.
Медичні протипоказання.
Робота звукорежисера не рекомендується людям, що мають захворювання серцево-судинної і центральної нервової систем, що знижують працездатність в умовах жорстко регламентованого праці, а також захворювання, що супроводжуються нападами запаморочення і втратою свідомості, прогресуюче зниження слуху.
Споріднені професії:
кінооператор, звукооператор.