top of page

ЖУРНАЛІСТ

Презентація професії

 Професія журналіста має древні історичні джерела. В ті часи, коли ще не було ні радіо, ні телебачення, ні Інтернету, царів і правителів хвилювали питання політичної пропаганди : потрібно було повідомляти підданих про державні реформи, формувати громадську думку про ті або інші події, явища в країні. У XVII столітті за ініціативою царя Петра Першого в Росії з'явилася перша друкарська газета " Відомості", а з початку XIX століття почався бурхливий розвиток періодичного друку, особливо журналів, і професія журналіста набула масового характеру.

Журналіст - це кваліфікований фахівець, літературний працівник, який уміє писати матеріали і займається літературно-публіцистичною діяльністю в журналах, газетах і інших ЗМІ. Журналісти бувають дуже різні: від телеведучих і журналістів, освітлюючих міжнародні події, до позаштатних кореспондентів. Позаштатний кореспондент працює як незалежний фахівець, він пропонує виданню свої матеріали і отримує гонорари за публікацію своїх творів. Власний кореспондент (журналу або на телебаченні) регулярно збирає свіжі новини на різні теми, від політичних до культурних подій. Репортер має завжди бути в потрібний час в потрібному місці, в центрі подій певного жанру новин. Той, що веде рубрики відповідає за наповнення постійного розділу в газеті, журналі або телепрограмі. Відповідальний секретар відповідає за випуск свіжого номера, погоджує роботу відділів і контролює усі процеси, від попереднього плану номера до верстання і здачі макету в друкарню. Головний редактор створює стиль газети, журналу, передачі, він відповідає за підготовку матеріалів до друку і вихід номера. Журналісти-міжнародники знають іноземні мови і освітлюють культурно-історичні і політичні події в інших країнах. Журналісти на радіо і телебаченні (диктори, оглядачі, коментатори, ведучі) пишуть сценарії передач, озвучують тексти, записують свої програми і працюють в прямому ефірі.

Нині плоди праці журналістів є основним джерелом інформації про світ для кожної сучасної людини. Журналісти роблять істотний вплив на масову свідомість і світогляд з усіх важливих питань: культури, політики, економіки, науки.

Переваги професії : престижна професія; соціальна значущість і творча реалізація; гонорари; можливість познайомиться з цікавими людьми. Обмеження професії : ненормований робочий день; інтенсивний темп роботи; часті відрядження; ризик для життя (особливо при роботі в "гарячих точках" і у сфері політики).

Тип і клас професії

Професія журналіста відноситься до типу: "Людина - Людина", вона орієнтована на спілкування і взаємодію з людьми. Для журналіста потрібні уміння встановлювати і підтримувати ділові контакти, розуміти людей і розбиратися в людських взаємовідносинах, проявляти активність, товариськість і контактність, мати розвинені лексичні здібності і вербальне мислення, мати емоційну стійкість.

Додаткові типи професії : "Людина - Знак" (робота зі знаковою інформацією, з текстами; для цього вимагаються інтерес до роботи з інформацією, логічні здібності, уміння зосереджуватися, розвинена увага) і "Людина - Художній образ" (створення художніх творів; для цього потрібно розвинену уяву, художній смак, творчі здібності, образне мислення).

Професія журналіста відноситься до класу евристичних (творчих), вона припускає проведення досліджень, аналіз фактів, матеріалів. Така професія вимагає високої ерудиції, оригінальності мислення, прагнення до розвитку і постійного навчання.

 Зміст діяльності

Головна мета діяльності будь-якого журналіста - впливати на розум сучасників, формувати відношення читачів (слухачів, глядачів) до суспільно значимих подій і явищ. Зміст діяльності різних журналістів сильно відрізняється залежно від спеціалізації. Все ж в ній можна виділити ключові моменти.

 

Передусім журналіст вибирає тему і об'єкт для вивчення. Він оперативно збирає корисну інформацію, у тому числі з безпосереднього спілкування з великою кількістю людей різних професій і соціальних рівнів. Збір інформації може припускати виїзну роботу, відрядження. Факти з інтерв'ю і документів стануть основою задуманого матеріалу. Журналіст ретельно переробляє матеріал, осмислює, аналізує, знаходить точні слова і образи, працює з текстом. В результаті з'являється інформаційна замітка, стаття, нарис в газеті або журналі, телепередача. Журналісти в редакціях працюють з листами читачів, з авторами, готують тексти рукописів в набір, роблять вичитування і правку тексту, беруть участь в макетуванні (вирішують, як краще помістити матеріал у рамках номера газети, журналу). Робота можлива і в офісі, і удома і на місці подій. Як правило, вільний графік роботи, робочий день не регламентований. Робота пов'язана з постійним спілкуванням і налагодженням ділових контактів. У сучасних умовах потрібна наявність комп'ютера і мобільних засобів зв'язку (телефон, Інтернет).

Умови праці

У журналіста активна інтелектуальна праця і рухливий образ діяльності.  Робочий день ненормований, в оперативному ритмі, в режимі тісної роботи з комерційними іншими людьми.  Можливі часті відрядження.  Журналісти працюють практично скрізь, де можна знайти цікаву інформацію, взяті інтерв'ю: в містах і ​​віддалених місцевостях, на виставках і в "гарячих точках", в архівах, в повітрі, на воді і під землею. 

Головні засоби праці журналіста: його професійний досвід, літературний талант і творче мислення, а також виразні рухи, міміка, голос (щоб викликати довірчій контакт, викликати прихильність до себе співрозмовника під час інтерв'ю).  Крім того, журналіст використовує у своїй праці професійні технічні пристрої: диктофон, мікрофон, фотоапарат, відеокамеру;  звичайну ручку и офісну оргтехніку.

Журналіст сам ставить собі цілі, зазвичай у рамках позначеної керівництвом.

Вимоги до знань и умінь фахівця

Для успішного Освоєння професії журналіста потрібні фундаментальні знання по літературі, російській мові, іноземним мовам.  Кваліфікований журналіст повинен знати:

  • літературу класичну і сучасну;

  • законодавство про засоби масової інформації і основи авторського права; 

  • хороше знання філології,

  • літературознавства й іноземних мов;

  • знання в області літературного редагування;

  • теорію і практику журналістики;  основи психології;

  • методи аналізу соціальних й культурних процесів; 

  • професійну оргтехніку. 

Кваліфікований журналіст повинен уміти:

  • збирати и виділяти важливі об'єктивні факти (з інтерв'ю, опитувань, документів й других джерел); 

  • висвітлювати події, що відбуваються, явища з громадського життя; 

  • самостійно аналізувати и інтерпретувати явища, що відбуваються, и події;

  • встановлювати контакт з будь-яким співрозмовником, спостерігати за поведінкою і життям людей и розбиратися в психології людей з різних верств суспільства; 

  • Швидко перемикатися з однієї роботи на іншу; 

  • працювати в колективі професіоналів; 

  • оперативно готувати друкарський матеріал до публікації, надаючи йому певної літературно-художньої форми, відповідно до вимог стилю, жанру, канонів літератури.

 Вимоги до індивідуальних особливо фахівця

Для успішної діяльності в якості журналіста потрібна наявність наступних професійно-важливих якостей:

  • Прагнення до постійного саморозвитку; 

  • відмінне володіння усною и письмовий мовою, літературні здібності; 

  • спостережливість; 

  • відмінно розвинені лексичні здібності; 

  • сильно виражена схильність до роботи у сфері спілкування, навички спілкування и роботи з комерційними людьми, уміння слухати и чути співрозмовника; 

  • Схильність до роботи з інформацією; 

  • логічні здібності, розвинення аналітичне и образне мислення;

  • здатність до концентрації уваги, високий рівень розвитку пам'яті;

  • Активність и фізична рухливість;  висока емоційна стійкість.

  Медичні протипоказання

Медичні обмеження для журналіста:

  • порушення мови;

  • не кореговані порушення зору и слуху; 

  • сильно виражені дефекти зовнішності;

  • порушення функцій опорно-рухового апарату; 

  • порушення пам'яті;

  • нервово-психічні захворювання.

 Шляхи отримання професії

Базові знання по професії журналіста можна отримати в профільних установах вищої професійної освіти.  У професію журналіста приходять талановиті молоді люди зі схильностями до гуманітарної освіти та з вираженим інтересом до літературно-публіцистичної діяльності.  Практично всі беруть участь в творчих конкурсах, «пробують перо».  Частина з них ще в шкільні роки займається в школі юного журналіста.

 У журналістику приходять також дорослі люди з багатим життєвим досвідом і базовою гуманітарною освітою (наприклад, філологічним, історичним).  Інформацію про навчальні заклади можна отримати в Інтернет-ресурсах.

 Області застосування професії

Журналісти працюють головним чином в сфері інформаційних послуг, в засобах масової інформації:

  • у видавництвах газет, журналів; 

  • на телебаченні;

  • в радіокомпанії;

  • в інформаційних агентствах;

  • в рекламних агентствах;

  • в прес-центрах;

  • на факультетах журналістики в вузах. 

Серед журналістів зустрічаються і «фрілансери».  Останнім часом журналісти також активно публікуються в онлайн-ресурсах. 

 Перспективи кар'єрного росту

Можливі шляхи розвитку журналіста.

 Спеціалізація і освоєння суміжних областей

В рамках професії журналіста можна брати участь в творчих конкурсах, відвідувати курси підвищення кваліфікації, освоювати все нові спеціальності, поступово виконуючи все більш складні і відповідальні завдання.  Згодом кожен журналіст знаходить свою унікальну нішу для самореалізації, для додатка індивідуальних талантів.  Наприклад, згодом можна стати фотокореспондентом або кінооператором, письменником, PR-менеджером, телеведучим або політичним діячем.

 Управлінський кар'єрний розвиток

 Даний кар'єрний шлях передбачає, що з часом людина в професії журналіста може рости по адміністративній лінії (наприклад, стати головним редактором журналу).  У разі вибору даного напрямку кар'єри рекомендується розвивати управлінські вміння, додатково освоювати такі професії, як менеджер, менеджер проекту.

 Організація власної справи

Даний кар'єрний шлях передбачає, що досягнувши певного професійного досвіду, людина, якій є про що розповісти світу, може вирішити працювати самостійно (наприклад, організувати випуск свого радіомовного каналу або Інтернет-журналу).  При виборі даного напрямку кар'єри рекомендується розвивати підприємницькі вміння, додатково освоювати такі професії, як підприємець, менеджер проекту. 

 Споріднені професії

Кореспондент, редактор, репортер, літературний критик, копірайтер, прес-секретар, радник по роботі із засобами масової інформації та громадськістю, менеджер з реклами.

bottom of page