top of page

ПЕДАГОГ

Презентація професії

Професія вчителя (педагога) така ж давня, як і історія культурного людства. Разом з тим, педагогіка як наука зародилася в V столітті до нашої ери в Стародавній Греції. Вже тоді склалися афінська і спартанська системи навчання і виховання підростаючого покоління. Висловлюючись точно, вчитель - це людина, яка навчає учнів, передає їм знання і навички з певного предмету.

Педагог - особа, що займається викладацькою і виховною роботою.

У професії вчителя розрізняють ряд спеціальностей: викладачі в коледжах, університетах та інших вищих навчальних закладах; викладач в системі дошкільного виховання і навчання, викладач початкової школи, викладач в системі спеціальної освіти, викладач-організатор, соціальний педагог, педагог додаткової освіти, педагог-психолог, педагог з фізичної культури, педагог професійного навчання та інші.

Учитель - одна з тих професій, в якій рідко зустрічаються випадкові люди. В основному викладачами працюють фахівці за покликанням, ерудовані, захоплені своєю роботою, щиро віддані освітнього процесу, безкорисливо зацікавлені в успіхах своїх учнів.

У нашій країні вчитель (педагог, викладач) - це масова професія, одна з найбільш шанованих і затребуваних на ринку праці.

Переваги професії: задоволення від взаємодії з підростаючим поколінням, від процесу викладання, передачі своїх знань і досвіду учнів; реалізація постійного прагнення до вдосконалення у своєму предметі, до самонавчання.

Обмеження професії: значні психоемоційні навантаження (при веденні великої кількості навчальних груп, від взаємодії з важкими учнями); ненормований робочий час; низький рівень заробітної плати; підвищене навантаження на ноги.

 

Тип і клас професії

Професія вчителя належить до типу: «Людина - Людина», вона орієнтована на спілкування і взаємодія з людьми. Для успішного виконання такої роботи потрібно вміння встановлювати і підтримувати ділові контакти, розуміти людей і розбиратися в людських взаєминах, проявляти активність, товариськість і контактність, володіти розвинутими мовними здібностями і вербальним мисленням, мати емоційною стійкістю і лідерськими нахилами.

Додатковий тип професії: «Людина Знак», оскільки вчитель працює зі знаковою інформацією (цифрами, формулами, текстами, таблицями, схемами). Для цього потрібні логічні здібності, вміння зосереджуватися, інтерес до роботи з інформацією, розвинене увагу і посидючість, точність і акуратність.

Професія вчителя належить до класу евристичних. Вона передбачає професійну діяльність, пов'язану з плануванням процесу навчання, управлінням іншими людьми. Вона пред'являє високі вимоги до ерудиції фахівця, до гнучкості і оригінальності мислення. У цій професії дуже яскраво виражене прагнення до розвитку і постійного навчання.

Разом з тим, в професії вчителя є і алгоритмічні елементи, пов'язані з роботою за заданим зразком, дотриманням наявних правил і нормативів, дотриманням відомчих інструкцій Міністерства освіти, що вимагає також високої організованості і старанності.

 

Зміст діяльності

Викладач відповідає за освітній процес, він навчає, передає учням знання з певного предмету в різних форматах (уроки, лекції, семінари, тренінги) .Учітель сприяє тому, щоб учні прагнули до освоєння нових знань, він допомагає учням розкрити свій творчий потенціал, здібності і можливості, створюючи для учнів «зону розвитку». Він бере участь в розробці та впровадженні освітніх навчальних програм, становить тематичні та урочні плани.

При цьому він будує програму навчання з урахуванням вікових особливостей учнів. Учитель пояснює новий матеріал доступними, придатними для віку і індивідуальних особливостей учнів засобами, розбирає приклади на закріплення матеріалу, контролює його засвоєння учнями.

Учитель використовує різні наочні посібники, презентації на інтерактивних дошках і інші сучасні технічні пристрої.

Учитель оформляє документацію (журнали відвідуваності, успішності, звіти). Учитель вивчає індивідуальні особливості учнів і при необхідності надає на них виховне, психолого-педагогічний вплив, проводить роз'яснювальну роботу. Також він організовує групові позакласні заходи, додаткові заняття, факультативи, гуртки, проводить збори (в тому числі батьківські).

 

Умови праці

Як правило, вчитель працює в приміщенні. Велику частину часу він проводить стоячи або рухаючись по навчальному класу, в режимі інтенсивного спілкування з учнями.

Головні засоби праці вчителя: його професіоналізм, інтелектуальні здібності і пізнання в предметної області. Також важливим робочим інструментом будь-якого вчителя є голосові зв'язки.

При цьому бувають винятки. Так, в разі вчителя фізичної культури, танців швидше варто говорити про виражену мобільності і фізичному навантаженні.

З особливих умов праці слід виділити високу моральну відповідальність за якість своєї роботи.

 

Вимоги до знань і вмінь фахівця

Кваліфікований вчитель повинен знати:

навчальні програми зі свого предмета (предметів);

педагогіку, вікову і педагогічну психологію;

дидактику і методику викладання;

основи законодавства в галузі освіти в країні;

нормативні документи, що визначають діяльність освітнього закладу, в якому він працює.

 

Кваліфікований вчитель повинен вміти:

  • захопити, зацікавити навчальним матеріалом, повести за собою;

  • організувати процес навчання в групі учнів, забезпечити дисципліну на уроці;

  • дохідливо, чітко, ясно і переконливо пояснювати учням матеріал зі свого предмета;

  • мати навички спілкування та взаємодії з різними людьми;

  • протистояти впливу стресогенних чинників, контролювати ситуацію в навчальній групі, проявляючи психічну і емоційну врівноваженість;

  • впевнено користуватися сучасними технічними пристроями (персональним комп'ютером, інтерактивними дошками і т. п.);

  • розподіляти свою увагу по ходу уроку, одночасно фіксуючи у свідомості логіку викладу матеріалу, а також всі, що в цей час відбувається в класі;

  • проявляти емпатію до емоційного стану учнів.

Вимоги до індивідуальних особливостей фахівця

Для успішної діяльності в якості вчителя необхідна наявність наступних професійно-важливих якостей:

  • інтерес до пізнання, самопізнання і саморозвитку;

  • артистизм;

  • вимогливість до себе і до інших;

  • організованість;

  • спостережливість і емпатічность;

  • провідна схильність до роботи в сфері спілкування;

  • виражена схильність до роботи з інформацією;

  • відмінно розвинена здатність до концентрації уваги;

  • розвинені лексичні здатності;

  • логічні здібності;

  • висока емоційна стійкість.

 

Медичні протипоказання

Медичні обмеження для вчителя:

  • вірусоносійство;

  • виражені дефекти мови;

  • емоційна нестійкість;

  • розлад пам'яті;

  • наявність залежностей (алкогольної, наркотичної);

  • нервово-психічні захворювання.

 

Шляхи отримання професії

Базові знання по професії вчителя, як правило, можна отримати в установах вищої професійної освіти. У той же час, вчителів молодших класів випускають установ середньої професійної освіти.

Дипломованих вчителів середніх і старших класів готують профільні установи вищої професійної освіти.

Часом в викладання приходять дорослі люди, які вже мають за плечима певний напрацьований життєвий досвід в спеціальній області (художники, менеджери, спортсмени і т.д.). Так, колишні спортсмени обирають професію тренера-викладача зі спорту.

Інформацію про навчальні заклади можна отримати в Інтернет-ресурсах.

 

Області застосування професії

Більшість вчителів трудиться безпосередньо в сфері освіти. Частина висококваліфікованих викладачів працює в Російській академії освіти. Вчителі затребувані в соціальних організаціях і в правоохоронних органах.

Робочим місцем вчителя можуть бути:

  • школи;

  • установ середньої та вищої професійної освіти;

  • дитячі садки;

  • дитячі будинки, інтернати;

  • притулки, дитячі приймальники-розподільники;

  • колонії для малолітніх порушників;

  • дитячі центри творчості і дозвілля;

  • міські та муніципальні учбово-методичні центри.

 

Перспективи кар'єрного росту

Можливі шляхи розвитку для вчителя.

Підвищення кваліфікації

Початковий ступінь вчителя - це викладач-стажист. Залишаючись викладачем-предметником, учитель може рік у рік не просто напрацьовувати викладацький стаж, але також удосконалювати свої знання, вміння, навички в рамках конкретної предметної області, тим самим підвищуючи свій тарифний розряд і заробітну плату.

Адміністративний, управлінський шлях

При виборі даного напрямку професійної кар'єри в школі з часом можна стати завучем або навіть директором школи, відповідаючи за освітній процес вже в рамках всього навчального закладу. У вузі в перспективі можна стати старшим викладачем, завідувачем кафедри, деканом факультету або навіть ректором.

наукова кар'єра

Займаючись викладанням, можна паралельно проводити наукові дослідження, захистити наукову роботу і отримати вчений ступінь кандидата або навіть доктора наук (педагогічних, біологічних, тощо).

Освоєння родинних професій

Маючи професію вчителя, можна перевчитися на родинні професії типу «Людина-Людина». Наприклад, за часів перебудови в нашій країні різко збільшився попит на працівників сфери послуг. В результаті частина вчителів перекваліфікувалася в продавців непродовольчих товарів, вміло користуючись напрацьованими навичками впевненої поведінки, ефективно взаємодіючи з потенційними клієнтами і з задоволенням ділячись з ними знаннями про якостях зацікавив їх товару.

Організація власної справи

Даний кар'єрний шлях передбачає, що досягнувши певного професійного ваги і досвіду, процвітаючий вчитель може вирішити працювати на себе. Наприклад, за останні роки деякі викладачі самі відкрили приватні освітні установи. При виборі даного напрямку кар'єри рекомендується розвивати підприємницькі вміння, додатково освоювати такі професії, як менеджер проекту, підприємець.

 

Споріднені професії

Викладач у ВНЗ, вихователь.

bottom of page