top of page

АКТОР

Професія актора відноситься до однієї з найдавніших - так само, як і основне місце роботи актора - театр. Історія театру налічує більше двох з половиною тисяч років. З моменту появи цієї професії театр пережив масу витоків творчого розвитку. Фактично кожна культура і нація на землі мала і має власні театральні традиції, прийоми і способи акторської гри. З моменту появи радіо, телебачення та кіно професія актора набула особливої ​​значущості і популярність і залишається такою по сьогоднішній день.

Актор (артист) - це професійний виконавець різних ролей в театрі, опері, балеті, а також в цирку і на естраді. Актора іноді називають лицедієм, адже найчастіше він зображує іншу людину. Причому, хороший актор повинен вміти не просто копіювати манери і звички іншої людини, а грати так, щоб йому вірили глядачі. Тому і актор сам повинен вірити в те, що він робить на сцені, добре розуміти характер і долю свого героя. Як тільки актор зможе досягти цього розуміння, тоді він зможе включити в справу всі інші засоби виразності: руху, інтонації, міміку і голос.

Стати хорошим актором дано не кожному, тому професійні актори затребувані і мають хороші заробітки. Професійний актор повинен вміти працювати як самостійно, так і у взаємодії з партнерами, бути відповідальним в роботі, а також реалізовувати те, що задумав режисер. Професія актора вимагає працьовитості. На численних репетиціях актор, ставлячи себе в обставини п'єс і героїв, створює характер своєї ролі, «вживається» в неї. Найважливішим і завершальним актом роботи актора є виступ перед глядачем в театрі або зйомка в кіно. Як матеріал для створення художнього образу актор використовує, перш за все, самого себе, свої художні та артистичні здібності, емоційні якості та зовнішні дані. Часто професія актора пов'язана з використанням гриму, костюма та інших виразних засобів. Професійному акторові часто доводиться стикатися з популярністю і популярністю. І хоча багато акторів мріють про це, слава вносить свої обмеження в особисте життя такої людини.

Переваги професії: можливість творчої реалізації, популярність і популярність.

Обмеження професії: ненормований робочий день, нестабільний заробіток.

 

Тип і клас професії

Професія актора відноситься до типу «Людина - Художній образ», вона орієнтована на роботу, пов'язану зі створенням нових художніх образів в світі мистецтва.

Професія актора відноситься до класу «евристичних (творчих)». Вона пов'язана з творчою діяльністю, зі створенням нових образів, з перетворенням.

 

 Зміст діяльності

Актор - людина, яка реалізує на сцені принцип перевтілення. Інакше кажучи, грає ролі, зображує інших людей (і не тільки), їх характери, манеру поведінки, зовнішній вигляд і т.п. Перевтілення може бути зовнішнім і внутрішнім. Для зовнішньої схожості з героями актор вдається до допомоги гриму, костюма, маски, виробляє інтонації, жести, ходу, міміку, передають зовнішність і манеру поведінки зображуваного персонажа. Але справжнє мистецтво починається тоді, коли актор може зробити внутрішнє перевтілення в свого героя, розкрити його духовний світ, показати його характер, висловити його думки і переживання.

Основні напрямки діяльності актора:

виконання ролей в театральних постановках, в художніх фільмах;

виконання музичних творів за допомогою інструментів або вокальне виконання;

виконання хореографічних постановок;

ведення концертних програм, корпоративних і дитячих свят;

здійснення дубляжу і озвучування вітчизняних і зарубіжних фільмів і т.п.

Умови праці

Професія актора, перш за все, пов'язана з публічною діяльністю. Професія актора може мати на увазі роботу як в приміщеннях (наприклад, в театрі), так і на відритому повітрі (наприклад, при зйомках). Робота відбувається переважно в русі, з використанням власних творчих здібностей, голоси, виразних рухів і міміки. Діяльність актора може припускати відрядження, роз'їзди.

Актор багато в чому самостійний у своїй діяльності і може приймати власні рішення в рамках своєї ролі. У той же час, актор може бути обмежений вимогами сценарію, художнього задуму та ідеї режисера-постановника. Робота актора супроводжується знайомством з людьми зі світу мистецтва і мас-медіа, як ніяка інша професія пов'язана з популярністю і популярністю.

 

Вимоги до знань і вмінь фахівця

Кваліфікований актор повинен знати:

  • російську мову, літературу, історію;

  • світ мистецтва і культури;

  • основи акторської майстерності.

Кваліфікований актор повинен вміти:

  • взаємодіяти з людьми;

  • володіти поставленими навичками сценічного мистецтва;

  • виражати переживання на сцені і т.п.

 Вимоги до індивідуальних особливостей фахівця

Для успішної роботи в професії актора необхідна наявність наступних професійно-важливих якостей:

  • схильність до творчої роботи;

  • активність і фізична рухливість;

  • розвинені лексичні здатності;

  • схильність до роботи в сфері спілкування;

  • хороша дикція;

  • сильний голос;

  • відчуття ритму;

  • музичний слух;

  • здатність до природного спілкування з партнерами на сцені;

  • вміння заразити глядача своїми думками і почуттями;

  • розвинену уяву;

  • хороша пам'ять.

 Медичні протипоказання

Медичні обмеження для актора:

  • захворювання опорно-рухового апарату,

  • захворювання нервової системи;

  • захворювання органів слуху, зору і мови;

  • явні фізичні вади.

При наявності цих захворювань робота по професії актора може призводити до погіршення здоров'я, а також створювати непереборні перешкоди для освоєння і зростання в рамках цієї професії.

 

 Шляхи отримання професії

Професія актора вимагає отримання вищої гуманітарної освіти в профільних освітніх установах. Базові знання по даній професії можна отримати в установах середньої професійної освіти.

Акторського мистецтва і майстерності навчають в спеціалізованих навчальних закладах, як середнього, так і вищої освіти. Зазвичай вибір професії актора не є випадковим, адже для цього потрібно володіти явними здібностями і бажанням займатися акторською діяльністю.

Багато державні освітні установи мають вікові обмеження при вступі на акторський факультет, так що замислюватися про вибір цієї професії багатьом доводиться досить рано.

Інформацію про навчальні заклади можна отримати в Інтернет-ресурсах.

 

 Області застосування професії

Актори можуть працювати в таких організаціях та сферах, як:

  • театри;

  • кіностудії;

  • телебачення (або телестудії);

  • цирки;

  • концертні зали;

  • консерваторії;

  • радіо;

  • центри творчості і дозвілля;

  • комерційні організації, які організовують корпоративні та дитячі свята, виставки, шоу-програми та інші заходи.

 

 Перспективи кар'єрного росту

Можливі шляхи розвитку актора (артиста):

Спеціалізація, підвищення кваліфікації.

Меж вдосконаленню акторської майстерності не існує, і кожна нова роль вимагає від актора розвитку нових граней, як своїх навичок, так і свого характеру. Багато що в професійній кар'єрі актора залежить від режисера і художнього установи, в якому він працює. Також актор може освоювати різні жанри і форми акторського мистецтва - комедії, трагедії, пригодницькі постановки, займатися музикою, танцями та іншими суміжними видами мистецтва. З появою досвіду і знань реализовавшиеся актори стають успішними наставниками, викладачами для нового покоління людей, які бажають освоїти акторське мистецтво.

Освоєння суміжних областей

Актори можуть освоювати і суміжні спеціалізації, такі як музикант, співак, танцюрист, критик, і т.п.

При виборі даного напрямку кар'єрного шляху актор повинен розвивати в собі не тільки творчі, але і організаторські здібності, адже в даному випадку йому доведеться керувати театром, художнім колективом, ансамблем і т.п. Для цього корисно паралельно освоювати такі професії, як режисер.

 

 Споріднені професії

Режисер, балетмейстер, кінорежисер

bottom of page