top of page

Презентація професії

Зародженням професії модельєра - конструктора можна вважати той момент, коли з'явилося і стало бурхливо розвиватися фабричне виробництво одягу, яка виготовлялася за одним лекалом і у великій кількості. Спеціалізація модельєра конструктора виділилася саме тоді, коли стало очевидно: необхідно не тільки створювати нові образи і моделі одягу та аксесуарів (чим займаються модельєри - художники), але і зводити ці задуми та ідеї в готові зразки, які можна запускати у виробництво.

Модельєр - конструктор - професія настільки творча, наскільки і технічна. З одного боку, модельєр - конструктор займається безпосереднім створенням і конструюванням нових моделей одягу, працюючи пліч-о-пліч з художниками - модельєрами, втілюючи їх задуми в життя. З іншого боку, модельєр - конструктор має справу з принципами, правилами і технологіями виробництва, і повинен знаходити не тільки витончені творчі, а й практичні технічні рішення.

В даний час галузь легкої промисловості є бурхливо розвиваються виробництвом, і сегмент виробництва одягу займає значну частину. Люди хочуть виглядати красиво, але при цьому отримувати практичний і зносостійкий продукт, і все це залежить від діяльності модельєра - конструктора.

Переваги професії: затребуваність на ринку, практична спеціалізація.

Обмеження професії: робота на виробництві.

 

Тип і клас професії

Професія модельєра - конструктора відноситься до типу «Людина - Художній образ», вона пов'язана зі створенням, проектуванням, моделюванням художніх творів (моделей одягу). У ній потрібні розвинену уяву та художній смак, творчі здібності, образне мислення.

При цьому, ця професія відноситься до типу «Людина - Техніка», так як пов'язана з експлуатацією технічних пристроїв. У ній також потрібен високий рівень розвитку наочно-образного та просторового мислення, хороші рухові навички, фізична витривалість, схильності до ручної і технічної роботи.

Ця професія також відноситься до типу «Людина - Знак», так як пов'язана з роботою зі знаковою інформацією: цифрами, формулами і таблицями, кресленнями, схемами.

Професія модельєра - конструктора відноситься до класу «евристичних (творчих)», так як пов'язана з творчою діяльністю, контролем та плануванням, управлінням іншими людьми, конструюванням і проектуванням. Вона вимагає високої ерудиції, оригінальності мислення, прагнення до розвитку і постійного навчання.

 

 Зміст діяльності

Модельєр - конструктор - фахівець з виготовлення моделей одягу, який реалізує спільне конструктивне рішення, що винаходить нові технологічні рішення з пошиття та створення одягу.

Модельєр - конструктор працювати рука об руку з модельєром - художником, і реалізує його задум в готовому зразку: створює модель одягу, взуття, головних уборів відповідно до ескізу. Він також займається кресленнями основ конструкції моделі, робить робочі лекала, за якими вирізається і, в подальшому, уточнюється макет майбутньої моделі. Займається складанням конфекційну карт на моделі, що розробляються з рекомендаціями по підбору матеріалів, шкіри, фурнітури. За окремими видами виробів створює базову конструкцію моделі з рекомендаціями для підприємств по їх серійної розробки. Разом з художником-модельєром підбирає колірні поєднання матеріалів, допомагає визначити найбільш правильну форму для нових моделей, відбирає кращі варіанти зразків. Модельєр-конструктор бере участь в комісії по оцінці якості моделі. Вивчає попит населення, напрямки моди, вітчизняні та зарубіжні зразки, предмети народного і декоративно-прикладного мистецтва. Працює в тісному контакті з іншими фахівцями в складі творчих груп моделювання.

Умови праці

Модельєр - конструктор може працювати як самостійно, так і в колективі з багатьох фахівців. Найчастіше представники даної професії працюють в приміщеннях. Це можуть бути виробничі приміщення, майстерні і приватні організацій, або навіть домашні умови. Робота відбувається переважно сидячи, з використанням необхідних інструментів. Як правило, це тиха і спокійна діяльність, мало пов'язана з пересуванням і спілкуванням.

Модельєр - конструктор досить самостійний у своїй діяльності. Він може приймати власні рішення в рамках поставлених завдань, хоча може бути обмежений вимогами і концепцією дизайнерів, замовників, технологічними нормами і т.п.

 

Вимоги до знань і вмінь фахівця

Для успішного освоєння професії модельєра - конструктора необхідні базові знання з креслення, мистецтвознавства.

Кваліфікований модельєр - конструктор повинен знати:

технологію виробництва виробів, методики їх моделювання та конструювання;

технічні характеристики готових виробів; властивості і типи сировини, матеріалів;

поточні та перспективні напрямки моди;

асортимент виробів, конструкцію і деталі виробів, методи пошиття, способи виконання;

технологію виробництва і його обладнання;

пристрій і принципи роботи швейних машин, і т.п.

 

Кваліфікований модельєр - конструктор повинен вміти:

володіти технікою вільного професійного малюнка;

користуватися обладнанням, інструментом і пристосуваннями, застосовуваними при виконанні робіт;

володіти навичками креслення, технічного малюнка, і т.п.

Вимоги до індивідуальних особливостей фахівця

У цій професії необхідно мати: стійкість рухів рук і пальців, точний лінійний і об'ємний окомір, гарне просторову уяву, точну сенсомоторную реакцію, вміння зосереджувати увагу, добре сприйняття кольорів, посидючість, тонкий художній смак, художні здібності.

Для успішної діяльності в якості модельєра - конструктора необхідна наявність наступних професійно-важливих якостей:

здатність до концентрації уваги;

схильність до творчої роботи;

розвинені логічні здібності;

схильність до ручної праці;

схильність до роботи з інформацією;

художній смак;

сформованість зорових образів;

почуття кольору.

Медичні протипоказання

  • Медичні обмеження для модельєра - конструктора:

  • захворювання опорно-рухового апарату;

  • нервової системи;

  • серцево-судинної системи;

  • органів слуху і зору;

  • порушення координації рухів рук;

  • імунної системи;

  • різні форми алергій;

  • психічні розлади.

При наявності цих захворювань робота по професії модельєра - конструктора може призводити до погіршення здоров'я, а також створювати непереборні перешкоди для освоєння і зростання в рамках цієї професії.

 

 Шляхи отримання професії

Як правило, професію модельєра - конструктора можна отримати в установах вищої професійної освіти.

Здобути освіту та практичні навички по професії модельєра - конструктор можна в технікумі, професійному училищі, інституті або на спеціальних курсах. У навчальних закладах може бути представлено кілька спеціальностей, так чи інакше пов'язаних з цією діяльністю: дизайн одягу, конструювання одягу, художнє моделювання і т.п.

Для деяких людей професія модельєра - конструктора ставати справою на все життя, для інших - етапом у переході в суміжні спеціалізації. У будь-якому випадку, подальший розвиток буде припускати отримання як середнього, так і вищої професійної освіти.

Інформацію про навчальні заклади можна отримати в Інтернет-ресурсах.

 

 Області застосування професії

Модельєри - конструктори можуть працювати в таких організаціях та сферах, як:

  • будинки моди;

  • моделюють і виробничі організації;

  • підприємства легкої промисловості;

  • виробничі швейні об'єднання (фабрики, ательє).

 Перспективи кар'єрного росту

Можливі шляхи розвитку модельєра - конструктора:

Спеціалізація і освоєння суміжних областей

Люди з цією професією можуть спеціалізуватися в різних сферах виробництва (швейних, шкіргалантерейних виробів, хутра, взуття). Найчастіше професійних зростання модельєра - конструктора пов'язаний з освоєнням нових прийомів і способів роботи, отриманням нового професійного статусу і категорії, освоєнням суміжних галузей тощо

Також людина з професією модельєра може освоювати суміжні спеціалізації, такі як: майстер виробничого навчання, технолог швейного виробництва, модельєр - художник, дизайнер і т.п.

Управлінський або підприємницький шлях розвитку

В даному випадку людина може почати займатися власною справою, працювати на себе або відкрити своє ательє. Або розвинутися як управлінець на виробництві.

У разі даного напрямку кар'єрного росту рекомендується розвивати управлінські та підприємницькі вміння, освоювати такі професії, як: підприємець, менеджер.

 

 Споріднені професії

Модельєр-конструктор головних уборів, модельєр-конструктор шкіргалантереї, модельєр-конструктор одягу

МОДЕЛЬЄР

bottom of page