ОПЕРАТОР
Існує відома фраза, що глядач бачить фільм очима оператора. Саме від нього залежить, як буде виглядати на екрані дія, що відбувається перед кінокамерою.
За допомогою композиції, колірного, світлотіньового рішення кадра, фактури кадра кінооператор допомагає виявити всі задуми сценариста й режисера.
Будь-який актор знає, що саме від кінооператора залежить, як він буде виглядати на екрані.
Для того щоб зробити фільм твором мистецтва в оператора є два інструменти - це камера й світло. За допомогою камери оператор вибудовує композицію кадру, знаходить найкращі точки зйомки. При цьому камера може бути як статичною, так і динамічною, тобто камера під час зйомки може переміщатися в просторі. Для цього використовуються операторські візки, крани, спеціальні стабілізуючі пристрої - стедіками. Застосовуючи різну оптику, оператор змінює кут зору камери, підсилює або послабляє перспективу, акцентує увагу на головному герої або ж навпаки бере загальний план і показує неосяжні простори. За допомогою світла й тіні оператор малює на екрані живописне полотно, він виявляє об'єм і фактуру в кадрі. Він управляє загальним колірним колоритом окремих епізодів і фільму в цілому. Режисер вирішує, що показати в черговій сцені, кінооператор же вирішує, як це показати, і вирішує це на практиці.
Професія оператора єднає в собі художню й технічну складові фільму. Як творчий співробітник він повинен мати художній смак, мати знання в історії мистецтв, фотографії й кінематографа, досконало знати закони композиції, уміти працювати із природнім і штучним освітленням. Як технічний працівник він повинен мати знання в області світлотехніки, електроніки, механіки, хімії, оптики, добре знати такі дисципліни як, фотопроцеси й фотоматеріали, кіно-, телеапаратуру, експонометрію, кольорознавство, інформатику, комбіновані й спеціальні види зйомки й багато чого іншого.
При підготовці оператора кіно- і телебачення величезну роль відіграє наявність сучасної матеріально-технічної бази. Без професійного знімального обладнання, спеціальних освітлювальних приладів, різної допоміжної операторської техніки, сучасного відеомонтажного обладнання дуже складно підготувати оператора.
Зараз для нашої кафедри закуповується сучасне знімальне й монтажне обладнання. І майбутні студенти крім вивчення теорії зможуть на практиці оволодівати всіма навичками роботи оператора.
Дисципліни професійного навчального циклу, які викладаються на кафедрі:
-
художня фотографія,
-
фотожурналістика,
-
техніка відеозйомки і монтажу,
-
комп'ютерний монтаж,
-
операторський практикум,
-
кінотелесвітлотехніка і кольорознавство,
-
експонометрія,
-
кінокомпозиція,
-
комбіновані зйомки,
-
спеціальні види зйомки,
-
основи кінотелетехніки і оптики,
-
майстерність кінотелеоператора,
-
історія українського кіно,
-
історія світового кіно,
-
майстерність художника кіно й телебачення,
-
теорія й практика монтажу,
-
тележурналістика,
-
кінотелевиробництво,
-
музика в кіно,
-
основи документалістики,
-
історія образотворчого мистецтва,
-
історія костюма і побуту,
-
основи режисури,
-
основи кінодраматургії,
-
основи операторської майстерності,
-
основи майстерності телеведучого,
-
кінотелереклама,
-
семінар сучасного фільму.
Перспективи професії
Фахівець, що одержав диплом телеоператора, підготовлений для творчої й виробничої діяльності в області ігрового, документального, наукового кінематографа, зйомок усіх видів продукції телевізійних студій: відеофільмів, рекламних роликів, телевізійних новин, документальних нарисів, художнього віщання і т.д.
Вступні випробування
Особи, які бажають обрати спеціалізацію кінооператорство повинні мати знання з історії та теорії фотографії, кінематографу та телебачення; володіти технікою та технологією фотографії; мати знання з основ образотворчого мистецтва, фізики, в обсязі середньої школи (розділи: електрика, світло, оптика).
Попередній творчий конкурс:
Творчий конкурс складається з декількох етапів. До подання документів абітурієнт подає на відбірні консультації фотороботи, чорно-білі й кольорові в кількості 20 - 30 шт. формат 18х24 см. чи більше. Роботи повинні бути наклеєні на паспарту й підписані зі зворотної сторони: назва роботи, прізвище. ім'я, по батькові, умови зйомки (марка фотоапарата, витримка, діафрагма, чутливість плівки або матриці). Фотографії повинні бути зняті у різних жанрах: портрет, натюрморт, жанрові знімки, репортажні знімки, пейзаж.
Кінороботи на відбірні консультації не подаються.
Випробування творчої спрямованості:
1-е випробування - творча фотозйомка
Вступник повинен виконати цифровим або плівочним фотоапаратом (власним) такі знімки:
Обов'язкова програма полягає в постановці композиції і світла в павільйоні та доцільному використанні умов роботи на натурі, що супроводжується такими завданнями:
-
гіпсовий бюст у павільйоні (три знімки з різним характером освітлення);
-
портретна композиція у павільйоні (три знімки з різним характером освітлення );
-
пейзаж (один знімок);
-
жанрові сюжети на натурі (три знімки);
-
тематичний або подієвий фоторепортаж на натурі (три знімків);
-
документальний портрет на натурі чи в інтер'єрі (два знімки).
Виконані на іспиті фотороботи форматом 13x18 см з роботами, поданими на творчий конкурс супроводжуються технологічними анотаціями та поясненнями, підлягають на цьому іспиті творчому і технічному аналізу. Розкриваючи авторський задум того чи іншого знімку, вступник повинен чітко й переконливо обґрунтувати вибір композиції, прийомів зйомки, його світлове і тональне вирішення.
Перед іспитом вступник обов'язково має пройти інструктаж з техніки безпеки роботи з освітлюваними приладами.
2-е випробування - спеціальність (усно)
Вступник повинен відповісти на питання, що стосуються принципів отримання зображення плівковим та електронно-цифровим методом:
- фотографічних процесів, матеріалів та апаратури у чорно-білій та кольоровій фотографії;
- розділів з фізики: "Оптика", "Світло", "Електрика" (за програмою середньої школи);
- основ образотворчого мистецтва та етапів історії розвитку фотографії, кінематографу, живопису.
Вступник повинен бути ознайомлений з визначними творами вітчизняного фото- та кіномистецтва, знати класичні твори майстрів образотворчого мистецтва, а також роботи провідних вітчизняних та зарубіжних кінооператорів, характерні риси їх творчості, тим самим, виявивши обізнаність у галузі образотворчого мистецтва і кінематографу.